Gündemdeki Konular:
Türkiye'nin Tablet Geni » Android » Haber » iOS » Apple’ın Başvurusu İle Galaxy Tab 10.1 Tabletin Avrupa’da Satışı Durduruldu

Apple’ın Başvurusu İle Galaxy Tab 10.1 Tabletin Avrupa’da Satışı Durduruldu

Apple, Almanya Düsseldorf Mahkemesi nezdinde gerçekleştirdiği Samsung Galaxy Tab 10.1 isimli tabletin tedbir amaçlı satışının durdurulması başvurusunun ilk adımında olumlu sonuç elde etti ve ürünün Avrupa’da satışa sunulma çalışmaları durduruldu.

Daha önce Avustralya ve bazı Uzak Doğu ülkelerinde de girişimlerde bulunan, bu girişimlerden de kendisi adına olumlu sonuç alan Apple, Galaxy Tab 10.1’in çıkışını engellemeye dair en etkili adımı Avrupa’da atmış oldu. ABD’de hâlihazırda süren davayı Avrupa Birliği’ne taşıyan Apple, ürünün Avrupa Birliği ülkelerinde satışa sunulmasını şimdilik engellemiş bulunuyor. Kısa bir süre önce İngiltere’de satışa çıkan yeni Galaxy Tab üyesinin satışının sonlandırılması ve ürünün mağazalardan çekilmesi öngörülüyor.

Avrupa Birliği yasaları doğrultusunda, patent ihlallerinde varılan sonuçlar öncelikle tüm Avrupa Birliği ülkeleri kapsamında uygulanıyor ve davanın netleşmesiyle birlikte alanı daraltılabiliyor. Ancak varılan bu karar ile birlikte Samsung’un Galaxy Tab 10.1 Android tablet cihazını Avrupa’da sunamayacak olması bile Apple açısından büyük bir adım. Bununla birlikte Samsung’un itiraz etme hakkı da var.

Türkiye açısından şimdilik bir sorun gözükmüyor. Zira Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin bir üyesi olmaması, Almanya Mahkemesi’nin aldığı kararın Türkiye’de de etkin olabilmesini engelliyor. Apple’ın Türkiye’de açacağı benzer bir davaya kadar ürünün ülkemizdeki satış faaliyetlerinde bir engel yok. Birkaç gün sonra Turkcell ile birlikte Türkiye’ye sunulacak olan ürünün Turkcell tarafından satışından vazgeçilip vazgeçilmediği ise henüz belli değil.

Paylaş, arkadaşların da okusun!

Bu Yazıyı Yorumlayın


Bumerang
tablet

© 2014 Tablet.gen.tr - Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.