Gündemdeki Konular:
Türkiye'nin Tablet Geni » Diğer » Haber » İnceleme » Fiyatı Taban Yapan HP TouchPad – İlk İzlenim

Fiyatı Taban Yapan HP TouchPad – İlk İzlenim

Sektöre öncelikle bir satın alma ile giren firma, bir dönemlerin imajlı firması Palm’i bünyesine katarak Tablet sektöründe çok fazla iddialı olacağını gösterdi ancak işler pek de öyle gitmedi.Birçok tablet gibi Android işletim sistemini tercih etmek istemeyen HP firması Palm mühendisleri tarafından geliştirilen WebOS isimli bir yazılım ile ürünlerini piyasaya sürmeyi düşünüyordu fakat kısa bir süre önce WebOS işletim sisteminden vazgeçildi.

Yıllarca Microsoft Windows Mobile ile zaman kaybeden HP şu sıralarda WebOS işletim sistemini duyurmayı ve ürünleri ile piyasada rekabete ortak olmayı istiyorlar. Bu kapsamda da ürünlerini yavaş yavaş gün yüzüne çıkarmaya başladılar. HP tarafından WebOS işletim sistemi ile pazara sürülen ilk ürünlerden bir tanesi 9,7 İnç boyutundaki ekranı ile TouchPad isimli tablet bilgisayar oldu. 768×1024 piksel ekran çözünürlüğü sunan ve birden fazla dokunuşu algılayabilen ekranı ile iyi bir performans sergiliyor diyebiliriz.

Tasarım bazında sade bir çalışma yapan HP mühendisleri, tablet bilgisayarda ana ekrana dönmenizi sağlayan 1 adet tuşun dışında fiziksel bir tuş kullanmamışlar. Buda görsellik bazında oldukça etkili bir çalışma olmuş. Ayrıca cihaz üzerinde ses kontrol tuşları ve hoparlör gibi mecburi çıkıntı ve düğmelerin dışında ekstra fazlalıklardan kaçınılmış. Bu da görünümü oldukça sade bir hale getirmiş.
Ürün içerisinde 1,2 GHz hıza sahip çift çekirdekli Qualcomm işlemci bulunurken, ara bellek (RAM) olarak firmanın tercihi 1 GB. Ancak verilen bilgilere göre rakiplerinin gerisinde olmayan ve WebOS ile tam uyumlu bir ekran kartı kullanılmış durumda. Mobil ürünlerde standart haline gelen hareket algılayıcı dışında üründe Jiroskop özelliği de bulunuyor.

Hafıza bazında 2 farklı model ile piyasaya çıkan olan ürünlerin birisi 16 GB diğeri ise 32 GB hafıza seçeneği sunuyor. Bu bağlamda Apple iPad tarzı bir çalışma yapılmış ve ihtiyaca göre hafıza tercihi imkânı tanınmış gibi görünüyor. Ancak rakiplerinin gerisinde kalmasına neden olan bir durum var. Oda harici kart desteği yok. Ürünün hafızası ne yazık ki arttırılamıyor.

HP tablet üzerinde operatör işlemlerini yapabileceğiniz modüller kullanılmamış. Bu sebeple GSM bazlı görüşme yada SMS gönderimi ve alımı yapamıyorsunuz. 3G bağlantısı ile görüntülü görüşme yapamıyorsunuz. Onun dışında Wi-Fi 802.11n desteği sayesinde kablosuz ağlara bağlanmanız mümkün.

Ürün üzerinde rakiplerinin gerisinde kalmasına sebebiyet veren bir başka eksi nokta ise kamerası. Üründe sadece 1 adet arka kamera bulunuyor ve bun kameranın çözünürlülüğü 1.3 MP. Önde kamerası olmaması büyük bir handikap. Zaten arka kamerası da pek yeterli değil bize göre.

WebOS işletim sistemi henüz kendini ispatlama aşamasına bile varamadığı için hakkında büyük bir bilgi birikimine sahip değiliz. Ancak birden fazla uygulama açılmasını desteklediğini, hızlı bir yapıya sahip olduğunu, ürün ile tam uyumlu olarak piyasaya sürüldüğünü biliyoruz. Ürün üzerinde kullanılan ekran sayesinde küçük hareketlerin bile bir değere kavuştuğunu belirtmemizde fayda var.

Üründe operatör desteği olmadığından dolayı A-GPS gibi hayati bir özellik ne yazık ki bulundurulmamış. Ürün üzerinde Adobe Flash 10.1 yazılımı standart olarak geliyor. Onun dışında stereo hoparlörleri de kullanım bazında oldukça başarılı.

HP, webOS desteğini sonlandırınca ürünün değeri $99’a kadar düştü ve ABD’de bir anda yoğun talep gördü. Bu talebin ardından ürünün stoklarda bittiği bilgisi geldi. Ürün Türkiye‘ye resmî olarak gelmedi.

Paylaş, arkadaşların da okusun!

Bu Yazıyı Yorumlayın


Bumerang
tablet

© 2014 Tablet.gen.tr - Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.