Gündemdeki Konular:
Türkiye'nin Tablet Geni » Android » Diğer » İnceleme » HTC Flyer, İlk İzlenim – Ön İnceleme

HTC Flyer, İlk İzlenim – Ön İnceleme

Yakın Zamanda Türkiye’de çok sayıda görmeye başlayacağımı HTC Flyer tablete bir göz atıyoruz.

HTC telefonlar birkaç sene önce hayatımıza girdiğinde HTC markasını daha tanımıyor, mesafeli davranıyorduk. Özellikle Türk Tüketici için yabancı bir marka olan HTC günümüzde neredeyse bir Nokia, bir Samsung kadar biliniyor ve tercih ediliyor.

Apple ve Samsung gibi firmalar ile her alanda büyük bir yarışın içerisinde olan HTC firması tablet piyasasına biraz geç girdi ne yazık ki. iPad ile başlayan tablet savaşlarını önce Samsung Galaxy körükledi sonrada peş peşe diğer firmaların ürünleri çıktı. Ama HTC bir türlü sessizliğini bozamamıştı, HTC Flyer çıkana kadar.

Firma tarafından Android 2.3 İşletim Sistemi kullanılarak piyasaya sürülmüş olan HTC Flyer kullanım bazında diğer Android işletim sistemine sahip ürünlere de fark atıyor. Uzun süredir Android ile çalışan firma işletim sistemini kendine göre uyarlayarak Sense ara yüzünü oturtmuş durumda. Bu nedenle yeni çıkan tablet bilgisayarını da bu ara yüz ile daha kullanışlı bir hale getirmeyi başarmış.

7 inç büyüklüğünde bir dokunmatik ekran sahip olan HTC Flyer da 3.5 mm standart kulaklık çıkışı ve Mikro SD hafıza alanı tercih edilmiş durumda.

1024 x 600 piksel çözünürlük sunan kapasitif ekranın yan ısıra metal bir gövdeye sahip olan ürün ilk ele alındığında kullanıcıyı etkilemeyi başarıyor. Sade bir tasarımın tercih edildiği HTC Flyer bir anlamda Apple iPad üzerinde de baskısını göstermeyi başarmış. Çoklu dokunmatik özelliğinin de bulunduğu üründe küçük hareketler ile yakınlaşıp uzaklaşmak mümkün.

1.5 GHz hızında tek işlemciye sahip olan ürün 1 GB ara bellek (RAM)  ile çalışarak çift çekirdek olmamasının dezavantajını kapatmayı başarıyor. Bu sebeple tek ya da çift çekirdek eksenine takılmanızın önüne geçen firma hız ve donanım kullanımını da en iyiye çekmiş oluyor.

16 GB dahili hafızaya sahip olan ürüne ayrıca 32 GB’a kadar ek hafıza ekleyebiliyorsunuz. Ürün piyasaya 2 farklı model ile çıktı. Bunlardan birinde 3G özelliği mevcut. Bizim incelemeye tabi tuttuğumuz ürün ise HTC Flyer Wi-Fi modeli idi. O sebeple 3G özellikleri hakkında fazla bilgi veremeyeceğiz.

Htc Flyer navigasyon ihtiyacı duyanları da es geçmemiş. İçerisinde dâhili olarak gelen A-GPS dışında ayrıca pusula, Google haritalar gibi birçok ek yer ve yön tayini ürünü bir arada geliyor. Hatta açıkça söylemek gerekirse her zaman methettiğimiz iOS üzerinde bile bu kadara fazla harita mevcut değil.

Android Market üzerinden indirilebilir binlerce uygulama ve araçlar ile ürününüzü tamamen kişisel hale sokmanız imkan dahilinde. Hava durumundan tutun haberlere kadar, birçok oyundan tutun arka plan uygulamalarına kadar birçok uygulama bir tık ötenizde ve tamamen ücretsiz olarak size sunuluyor. Bu sebeple HTC Flyer oldukça başarılı bir kişiselleştirme imkânı sunan tablet bilgisayarlardan bir tanesi.

Bazıları için Android 2.3 kullanması bir eksi olarak ele alınsa da, açıkçası kendi Sense ara yüzü sayesinde bu eksiyi hiçbir zaman hissetmediğinizi itiraf etmeliyim. DivX ve XviD desteği ile gelen cihazda film izleyebiliyor, kitap okuyabiliyor, internete girebiliyorsunuz. Bunun yanında bir bilgisayardan alamayacağınız birçok işlevi bu üründe bulabiliyorsunuz.

5 MP arka kamera, 2 MP ön kamera ile gelen üründe 720p çözünürlülükte video çekme imkânına da sahipsiniz. Çektiğiniz video ve görseller Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine kolaylıkla atabildiğiniz gibi mail ya da mms aracılığı ile başka bir noktaya göndermeniz de mümkün.

HTC Flyer Android tablet bilgisayarda ayrıca başka bir özellikte ilk dikkatimizi çeken durumlardan bir tanesi idi. Ürünle gelen kapasitif ekrana birlikte ürün yanında bir adet ekranla tam uyumlu özel kalem çıkması bizleri şaşırttı. Bu kalem olayı tablet bilgisayarlarda pek rastlanan bir durum değildir açıkçası. Cihazın arka kısmından çıkan ve buradaki kaplama malzemesine sahip olan kalem normal şatlar altında varlığını unutturacak derecede gövde ile uyumlu olarak dizayn edilmiş.

Stylus kalem sayesinde aslında birçok ek özellikte eklenmiş durumda. Örneğin ekranda bir internet sayfası içerisinde iken aynı sayfa üzerinde çizim yapabiliyor ve bu çizimi istediğiniz gibi paylaşabiliyorsunuz. Buda bir anlamda ek bir özellik ve değer katıyor cihaza.

Genel olarak baktığımızda ise HTC Flyer hem kalitesi, hem tasarımı hem de özellikleri bakımından birçok noktada üst düzey bir tablet bilgisayar olarak piyasaya girmiş gibi görünüyor. Android 2.3 kullanmasını bazı kullanıcılar yadırgasalar da kısa süre sonra çıkacak olası güncellemeyle memnuniyetlerini arttırabilirler. Zaten Sense ara yüzü sayesinde aradaki farklı anlamayacaksınız bile.

Paylaş, arkadaşların da okusun!

Toplam 1 Yorum Var

  1. habireizle dedi ki:

    Çok güzel bir alet 32gb olanını uzun sure kullandım telefonumda sensation htcnin tüm ürünlerini takip ediyor ve uzun süredir begenerek kullanıyorum..

Bu Yazıyı Yorumlayın


Bumerang
tablet

© 2014 Tablet.gen.tr - Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.