Gündemdeki Konular:
Türkiye'nin Tablet Geni » Android » Haber » İnceleme » Nexus 7 İncelemesi

Nexus 7 İncelemesi

Google I/O 2012 Konferansı ile merhaba diyen Nexus 7 Google Tablet henüz Türkiye gelmedi. Ancak sizler için araştırdık ve inceleme niteliği taşıyan bu yazıyı hazırladık.

Nvidia Tegra 3 Dört Çekirdekli 1.3 GHz işlemci, 1 GB Ara Bellek (RAM) VE NFC Teknolojisi

Düşük fiyatının konuşulan en büyük nokta olmasına rağmen, bu noktaya fazla takıldığınız için Nexus 7 hakkında kesinlikle bilmediğiniz şeyler mevcut olabilir. Gösterişli olmasından çok polikarbon tasarımına dikkatinizi çekmek istediğimiz Nexus 7,  arka kısımdan üst uca doğru kauçukla başlayan ve biten bir tasarıma sahip. Evet, bu kauçuk, sizi malzemenin deri olduğuna inandırmaya yetecek kadar iyi tasarlanmış bir kauçuk.

Tabletin arkasını kaplayan tasarım deriden yapılma değil fakat buradaki çukurlu desenin, pek gösterişli olmadığını hatta basit ve sade olduğunu söyleyebiliriz. MOMO logosu bulunmasa da, hislerimiz tabletin biraz daha dayanıklı olduğu yönünde. Buna rağmen, tablette iki logo görüyoruz: Üstte büyük harflerle kabartma şeklinde ‘NEXUS’ ve altta daha küçük olan ‘ASUS’ logoları. İşte hepsi bu: Abartılmamış ve karıştırılmış. Tam da bizim hoşlandığımız şekilde (bu bir parça plastik üzerinde FCC logosu -ve diğerleri- olsa bile). Ayrıca ön tarafta mevcut olan 1.2 mega piksel kamera da, tabletin sahip olduğu tek kamera.

Tableti, arka kısmının altından daha aşağı doğru hareket ettirdiğinizde, cihazın sahip olduğu tek hoparlörü göreceksiniz. Bu, tabletin arkasına doğru uzanan,  tabletin tek bağlantı noktalarını bulduğunuz yerde alttan yukarı doğru yaklaşık yarım inçlik çizginin üçte ikisini kaplamakta. Hemen altında mikro USB girişi ve ekranın sağına bakınca görülen, 3.5mm’lik kulaklık girişi mevcut.

Nexus 7 MHL’yi desteklememektedir. Yani, video çıkışı elde etmek için, HDMI üzerinden bağlantı yapmak zorundasınız.

Cihazın sol kenarında, muhtemelen gelecekteki bazı aksesuarları bekleyen ve Galaxy Nexus’ta da bulunabilen bağlantı noktalarının aynısını bulmak mümkün. Cihazın üst tarafında ise bir ayrıntı bulunmuyor.

Cihaza genel anlamda şöyle bir bakıldığında, metal görüntüsü veriyor fakat daha çok plastik gibi olduğu hissediliyor. Öyle olsa bile, tablet çok sağlam ve güçlü bir yapıda ki bu da boyutlarından kaynaklanıyor. Kalınlığı 10,45mm (0.41 inç) olan tablet, bu yönüyle Kindle Fire’dan yarım mm daha kalın-yani pek ince değil-. Fakat ağırlığa bakılırsa, ondan daha hafif: Nexus 7, 340 gram  iken Kindle Fire 413 gram.  Bu da kolayca göze çarpan bir fark ki Nexus 7’yi, taşımak açısından daha hoş hâle getiriyor. Kıvrımlı kenarları da onu çok daha rahat ve kullanışlı gösteren diğer bir ayrıntıdır.

Tabletin içinde 1.2 GHz NVIDIA Togra 3 dört çekirdekli işlemci mevcut ki istendiğinde 1.3 GHz’e çıkarılabilir. Tabletin sahip olduğu 1 GB  ara bellek  yani RAM, dahili depolama ise 8GB ve 16GB’a yükseltilebiliyor ki kapasiteyi iki katına çıkarmanın maliyeti yüksek.

Tablette mikro SD girişi olmadığından, muhtemelen ekstra ödeme yaparak 16 GB’lık modeli almak isteyebilirsiniz. Wi-Fi (802.11 b/g/n) data bağlantısı için tek seçeneğiniz. Bunun yanında tablette, Bluetooth, NFC, GPS, algılama sensörü, dijital pusula ve denge çarkının olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

[box title=”GÖRÜNTÜ ve SES” type=”success” width=”600px” ]1280 x 800 HD Çözünürlüğünde 7 inçlik TruBlack IPS LCD Çoklu Dokunmatik Ekran[/box]

Hesaplı tabletlerde görüntü kalitesi genellikle çok düşük olmakta ve bu durum Kindle Fire’da da 1,024 x 600 çözünürlük ile daraltıcı şekilde hissediliyor.

Nexus 7’de ise bu durumun aksine, çok hoş bir 1280 x 800 IPS panel ve 400 nit parlaklık mevcut. Daha fazla piksel her zaman için dahi iyi olsa da, yeni iPad ve onun Retina ekranı yeni tüm cihazlarda yüksek çözünürlüğe özlem duymamıza neden oluyor. Bu tablette, WXGA, oldukça yeterli hissetmemizi sağlıyor ki 720p HD videolar harika görünüyor. Bunun nedeni ekranın niceliksel yönlerinin daha az olmasıdır. Ekrana hangi açıdan bakıyor olursanız olun, görüş açıları, kontrastın güçlü kalması sayesinde birinci kalitede oluyor. Ekran yeterince parlak, düzgün ve hoş ki siz de fiyatından beklediğiniz kalitenin biraz üstünde bir ekranla tanışmış oluyorsunuz.

Bununla birlikte, ses kalitesinin, tam olarak kendi sınıfının üzerinde yarışabildiğini söyleyemeyiz. Arka tarafta, biraz dipte kalan bir alandan dışarı bakan hoparlörler, iyi oranda ses sunuyor ki bu oran, dinlerken rahatsız edecek kadar az değil.  Bu düzeydeki kalitenin, sizin kulaklıklarınızı kullanmanızı engelleyecek kadar iyi olduğunu söyleyebiliriz.

[box title=”PERFORMANS ve PİL ÖMRÜ” type=”success” width=”600px” ]Hızlı ve Rahatsız Etmeyecek Oranda Isınma[/box]

35 saniyelik bir ön yükleme, arzu edilenin biraz altında kalıyor olabilir. Fakat bir kere OS içine girdiğinizde, uygulamaların hızlıca yüklendiğini ve hızlı şekilde cevap aldığınızı – Google Play magazine uygulamasında dahi – göreceksiniz.

Web sayfalarının hemen yüklendiğini ve sayfalarda hızlıca dolaşabildiğinizi söyleyebiliriz. Emin olun ki, sayfalarda zaman zaman takılmalar ve kesintiler meydana gelecektir ve tamamıyla yok edilemeyecektir. Fakat bu tür donmaların en üst seviye tabletlerde dahi olabildiğini, hatta bunlara Tegra 3 işletim sistemli 1.7 GHz’lik TF-700 Transformer Pad Infinity tabletlerde dahi rastlandığını söylemeliyiz.

Yeni Chrome tarayıcısında JavaScript hızını test eden SunSpider testi, tablette ortalama 1.785 ms hızında tamamlanmış ki bu kesinlikle fena bir performans değil.

Yeni iPad’in kullanıcıları, oyun oynarken veya diğer yoğun görevleri gerçekleştirirken cihazın çok ısınmasından şikâyet ediyorlardı. Bu Android tablet bilgisayara baktığımızda bu olayın fark edilebilir derecede yok edildiğini görüyoruz. Cihaz biraz ısınıyor evet, fakat bu rahatsız edici düzeyde değil.

[box title=”YAZILIM” type=”success” width=”600px” ]Android 4.1 Jelly Bean, Gömülü Chrome Tarayıcı[/box]

Nexus 7, Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi ile çıkış yapan ilk cihaz. Jelly Bean hakkında yazmak çok uzun olacağı için, burada sadece bahsetmeye değer bulduğumuz ve son eklenen birkaç özellikten bahsedeceğiz. isterseniz “Tüm Özellikleri İle Android 4.1 Jelly Bean” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yu karıda vurguladığımız Google Play magazine uygulamasının, harika içerik seçimine ve düzgün performansa sahip olan mükemmel bir reader olduğunu söyleyebiliriz.

Nexus 7’de, ekrana dokunarak görüntüyü yakınlaştırmak, Kindle Fire’dakine göre oldukça akıcı ve kolay ki bu da Nexus 7’nin ekran çözünürlüğünün yüksek olmasından kaynaklanıyor. Böylece yakınlaştırma yaparken hareketi tekrarlamak zorunda kalmıyorsunuz.

Fiyatlandırma açısından baktığımızda, pek çok dergiyi Kindle Fire’da olduğundan daha pahalı bulduk. Müzik indirmek de aynı şekilde pahalı. Amazon’un MP3 indirme mağazasında bir albüm için sunduğu fiyattan 1 ya da 2$ fazla ödemek zorunda kalıyorsunuz. Neyse ki tüm bu müzikleri DRM’siz olarak yani ‘dijital hak yönetimi olmaksızın’ indirebiliyorsunuz. Dâhili depolama limiti biraz sınırlı olsa da, satın aldığınız müziği tablete yüklemeniz konusunda sizi durduracak bir şey yok.

Bu Google tablet bilgisayarda elbette yeni nesil bir tarayıcı mevcut: Chrome. Cihazdaki sürümün, Android’in önceki versiyonundaki eski ve sıkıcı tarayıcı uygulamasının yükseltilmesiyle daha hoş olduğu kesin.

[box title=”ÖZET” type=”success” width=”600px” ]Fiyat Performans Orantısı Çok İyi[/box]

Nexus 7, şaşırtıcı derecede kaliteli bir tablet ve iddialı donanımıyla Kindle Fire’a –içerik hariç- her yönden meydan okuması mümkün. Amazon, hem çeşitlilik hem de fiyat yönünden, neredeyse her zaman Google’ın kozu oldu. Fakat bir problem mevcut: Neredeyse içeriğin tümü, hem Kindle Fire’da hem de Nexus 7’de mevcut. En önemlisi de içerik olarak iki tabletin de Amazon Instant Video ve Netflix’i bulunduruyor olması.

Bu yüzden, eğer gerçek bir Android elde etmek istiyor fakat büyük cihazlara büyük paralar ödemekten kaçınıyorsanız, Nexus 7, tam beklediğiniz gibi bir cihaz.

Fotoğraflar techradar.com’a aittir.
Paylaş, arkadaşların da okusun!

Bu Yazıyı Yorumlayın


Bumerang
tablet

© 2014 Tablet.gen.tr - Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.