Gündemdeki Konular:
Türkiye'nin Tablet Geni » Diğer » Sade Tablet Rehberi

Sade Tablet Rehberi

Bir dönemler hantal masaüstü bilgisayarlardan notebook dediğimiz ürünlere geçildiğinde oldukça büyük bir teknoloji atlamışız havası yakalanmıştı. Ancak teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki bir anda netbook ve sonrasında tablet bilgisayar dönemi bizi karşıladı. Artık cebimizde bilgisayar ile dolaşmak bir hayal değil.

Tablet alanında bilinen ilk ticari girişim GRID System Corporation için Samsung firması tarafından üretilen ancak satışa sunulmayan GridPad örnek verilebilir. MS-DOS işletim sistemi ile çalışan, 20 MB  ara bellek (RAM) ve 20 MHz işlemciye sahip olan ürün aslında hiç piyasaya sürülmedi. Ancak tablet bilgisayar alanında bir ilkti diyebiliriz.

Son dönemde tablet piyasasının hızlı bir şekilde büyümesinin birkaç sebebi var. Bunlardan birisi piyasanın Microsoft mecburiyetinden kurtulması diyebiliriz. Bilgisayar piyasasında her ne kadar Linux gibi yapılanmalar olsa da Android İşletim sisteminin piyasaya girmesi her şeyi bir anda değiştirdi.

iPad gibi Apple tarafından desteklenen, kendi işletim sistemini kullanan ve oldukça başarılı bir performansı çekici bir tasarım ile birleştiren ürünlerin piyasaya çıkması ve bir anda popüler olması da tablet bilgisayar dünyasını aniden hareketlendirdi. Önceleri Apple tarafından kullanılan iOS ve Microsoft tarafından sunulan Microsoft Windows Mobile hizmetlerinden birini kullanarak tablet geliştirmek gerekiyordu. iOS Apple tarafından başka firmalara satılmıyor, Microsoft ise hantal yapısı sebebiyle tutulmuyordu. İşte bu noktada Android işletim sistemi devreye girdi.

Önce üreticiler telefonlar için hazırlanan Android 2.1 ve 2.2 gibi sürümleri tabletlerde kullanmaya başladılar, sonrasında ise Google bu açığı ve ihtiyacı görerek Android Honeycomb 3.0 sürümünü tablet bilgisayarlar için piyasaya sürdü.

Bunların dışında kendi platformlarını kullanan BlackBerry PlayBook ile giriş yaptı ve Palm firmasını alan HP, WebOS işletim sistemini satın almasına rağmen bu sistemden kısa bir süre önce vazgeçti . Bu da gelecek dönemde onlarında piyasaya girmesi ile büyük bir rekabetin yaşanacağının göstergesi. Şu aralar ise iOS ve Android 3.0 arasında müthiş bir rekabet yaşanıyor.

Paylaş, arkadaşların da okusun!

Bu Yazıyı Yorumlayın


Bumerang
tablet

© 2014 Tablet.gen.tr - Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.