Gündemdeki Konular:
Türkiye'nin Tablet Geni » Android » Diğer » İnceleme » Sony Tablet S İncelemesi

Sony Tablet S İncelemesi

Sony, Tablet S isimli ürünüyle birlikte tablet sektörüne ilk adımı atarken, ürünün sahip olduğu birçok yenilikçi özellik sayesinde sektöre yaratıcı bir bakış açısı kazandıracağa benziyor. Donanım ve tasarım yönlerinden diğer tabletlerden ayrılacak önemli özelliklere sahip olan bu Sony tablet, 1 Ekim itibariyle Türkiye’de de satışa sunuldu.

Nvidia Tegra 2 Çift Çekirdekli 1 GHz işlemci, 1 GB Ara Bellek (RAM) ve 9.4 inçlik TruBlack TFT LCD Çoklu Dokunmatik Ekran

Tablet S donanımın kalbinde Nvidia Tegra serisinin mobil dünyada en çok kullanılan yonga setlerinden biri olan Tegra 2 modeli bulunuyor. 1 GHz frekansında çalışan çift çekirdekli işlemciye sahip olan bu yonga seti, başta oyun gibi grafik özelliğinin öne çıktı avantajlarıyla dikkat çekiyor. Bu güçlü işlemciye 1 GB boyutunda bir ara bellek (RAM) birimi eşlik ediyor ve ortaya hızlı bir tablet ürünü çıkıyor. Bu iki donanım elemanı açısından cihazı yeni çıkan Android tablet bilgisayarından ayıramıyoruz. Zira Tegra 2 işlemci ve onunla birlikte sunulan bu ara bellek oranı artık standart hale geldi.

Cihaz ekran boyutları itibariyle 10.1 inçlik sınıfa yakın olsa da tam ölçüler ekran genişliğinin 9.4 inç olduğunu gösteriyor. 1280 x 800 piksel çözünürlüğünde görüntü üretebilen bu çoklu dokunmatik TFT LCD ekranın öne çıkan özelliği TruBlack görüntü teknolojisine sahip olması. TruBlack görüntü teknolojisi ile ekrana gelen ışık başarılı bir şekilde kırılıyor ve kullanıcının dış ortamlarda ekranı çok daha rahat görmesi sağlanıyor. Bu görüntü özelliği Sony tarafından üretilen Bravia model televizyonlar için yapılan çalışmalar çerçevesinden geliştirildi ve şimdi de tabletlere yansıtılmaya çalışılıyor. Diğer yandan ekran kalitesinin iyi olduğunu ve renklerin oldukça canlı bir şekilde sunulduğunu söyleyebiliriz.

Cihazda toplam iki adet kamera bulunuyor. Arka bölümde yer alan ana kamera 5 MP değerinde çözünürlüğe ve otomatik odaklanma (auto-focus) özelliğine sahip. Ancak ve maalesef bu kamerada LED flaş bulunmuyor. Ön yüzdeki kamera ise tipik bir VGA kamera olarak 0.3 MP değerlerinde. Bu nedenle görüntülü konuşmalar akıcı olsa da giden görüntün kalitesi iyi seviyede olamayabiliyor.

Tablet S, 16 ya da 32 GB depolama seçenekleriyle kullanıcılara sunuluyor. Dileyen kullanıcılar cihazda yer alan mikro USB bağlantısı ile harici belleklerini bağlayabilir ya da mikro SD kart yuvası ile var olan depolama alanı arttırılabilir.

Üründe üç eksenli ivmeölçer, jiro, dijital pusula ve ortam ışığı sensörlerinin de yer aldığını ekleyelim.

[box title=”YAZILIM” type=”success” width=”600px” ]Android Honeycomb, PlayStation Sertifikası, Uzaktan Kumanda Özelliği ve DLNA Desteği[/box]

Sony Tablet S, Android işletim sistemini kullanıyor ve sahip olduğu özelliklerle bu işletim sisteminin en başarılı temsilcilerinden biri olacağa benziyor. Kutudan Android 3.1 Honeycomb sürümüyle çıkan cihaz, hızlı ve hemen beliren bir bildirimle Honeycomb 3.2 sürümüne yükseltilebiliyor. Diğer yandan tablet üzerinde Sony’nin kendisine ait bir arayüz ve yine kendine göre özelleştirilmiş bazı yazılım yapılandırmaları mevcut. Örnek olarak uygulamalar menüsü Sony tarafından biraz daha büyük boyutlarda sunuluyor ve Sony favoriler başlığı ile eklenen bölümler yer alıyor. Sony, bu cihazla beraber kendisine has kitap okuma uygulamasını da kullanıcılara sunuyor.

Tablet S’in en önemli özelliklerinden biri de Sony PlayStation sertifikasına sahip ilk tablet olması. Bu özelliğin getirdiği avantaj ise PlayStation için geçmişte üretilmiş oyunların Sony Tablet PC cihazlarına özel olarak yeniden hazırlanması. Bu doğrultuda şimdilik en popüler oyunlardan biri olan Crash Bandicoot ve Pinball Heroes, oyun sever tablet kullanıcılarına sunuluyor.  İlerleyen dönemlerde sadece bu alan özel “PlayStation Store” alanı açılacağını belirtelim. Söz konusu oyunları oynamak için hazırlanan yazılım, kişiden kişiye değişebilecek ekranı kavranış boyutlarını düşünerek kişiselleştirilmiş kontrol alanları yaratılmasını sağlıyor. Yani oyun oynarken ekran üzerinde belirlen kontrol alanlarını büyütüp küçültebiliyor ya da yerlerini değiştirebiliyorsunuz.

Sony, bu tabletle birlikte iddialı bir mobil tarayıcı deneyimi yaşatmakta iddialı görünüyor. Bu konuyu özellikle dile getiren Sony yetkilileri, ortaya koydukları tarayıcı ve internet deneyimi ile pek de haksız görünmüyorlar. Oldukça canlı ve akıcı bir tarayıcının bulunduğu cihaz, flaş desteği sunuyor. Açıkçası en akıcı internet tarayıcının Tablet S üzerinde yer aldığını söylemek tutarlı bir iddia olacaktır.

Ürünün yazılım parçacıklarından biri de kamera uygulaması. 5 MP değerinde olduğunu yazımızın başında belirttiğimiz arka kamera ile saniyede 30 kare olmak üzere sorunsuz 720p HD değerinde video çekmek mümkün. Ancak 1080p video çekimlerinde performans istenilen seviyede değil.

Yazılıma dair söyleyebileceğimiz en dikkat çekici unsur, “Remote Control”  adını taşıyan uzaktan kumanda özelliği. Başta Sony televizyonlar olmak üzere cihazda yer alan kızılötesi donanımı sayesinde bazı diğer ürünleri kontrol etmek mümkün. Bağlantılar bölümünde bahsedeceğimiz DLNA sayesinde tablet üzerindeki medya öğelerini televizyonlara göndermek için de bu yazılımı kullanabiliyorsunuz.

[box title=”TASARIM” type=”success” width=”600px” ]Yenilikçi ve Başarılı Tasarım[/box]

Şunu doğrudan söyleyebilirim ki, Tablet S harikulade bir tasarım sahip! 241.2 x 174.3 x 10.1 milimetrelik ölçüleri bulunan ürünün ağırlığı ise sadece 598 gram. Bununla birlikte ürünün farklı tasarımı ürünün elde daha hafif hissedilmesini sağlıyor. Sayfaları katlanmış bir dergiye benzeyen ve özellikle de yan tutulduğunda elde bir tablet değil de dergi bulunduğu izlenimi yaratan tablet, gelecek nesil tabletlere de ilham kaynağı olabilir. Zemine bırakıldığında sahip olduğu tasarım sayesinde bakış açısına yönelik eğimli duran ekran, cihaz üzerinde yazı yazmayı ve okumayı da kolaylaştırıyor.

[box title=”BAĞLANTI” type=”success” width=”600px” ]Yenilikçi ve Başarılı Tasarım[/box]

Cihazı üzerinde yer alan donanım parçacıkları arasındaki bağlantı birimlerinden ilki 72 Mbps hıza kadar çıkabilen kablosuz bağlantı, 802,11 b/g/n Wi-Fi özelliği. aGPS özelliği ile birlikte Bluetooth 2.1 + EDR bağlantısı bulunuyor. Depolamaya dair verdiğimiz bilgilerde olduğu gibi, USB 2.0 sürümüne sahip yüksek hızlı USB yuvası mevcut. SD ve SDHC depolama girişlerinin de eklendiği cihazın 3.5 milimetrelik kulaklık girişi bulunduğu da söyleyelim. Ürünün en mühim bağlantı özelliklerinden biri de DLNA desteği. Ancak tüm bunların yanı sıra cihazda HDMI çıkışının olmaması önemli bir olumsuz özellik olarak karşımıza çıkıyor.

[box title=”ÇOKLU ORTAM – MULTIMEDIA” type=”success” width=”600px” ]Yenilikçi ve Başarılı Tasarım[/box]

Sony dediğimizde aklımıza gelen ilk şeylerden biri de güçlü multimedya teknolojisidir. Bu teknolojisinin başarılı bir şekilde yansıtıldığı Tablet S, Honeycomb’ın hâlihazırda var olan üç boyutlu çoklu ortam yapısının üzerine +1 ekliyor. Diğer yandan bu arayüze alternatif bir Sony video galerisi de var. Üründe yer alan DLNA desteği ile video ve müzik öğelerini televizyona kablosuz olarak taşımak mümkün. Tabii ki bu özelliğin çalışması için uyumlu bir televizyon şart.

Tablet S tarafından desteklenen çoklu ortam türleri:
[list style=”style1″]

 • Ses – AAC, mp3, WAV, WMA, WMA Pro, FLAC, MIDI, Ogg Vorbis
 • Video – H.263, H.264/AVC, MPEG-4, WMV
 • Fotoğraf – JPEG, GIF, PNG, BMP, WBMP
[/list]

Cihazda stereo hoparlörlerin bulunduğunu ve tatmin edici ses verebildiklerini bu başlığa ekleyelim.

[box title=”PİL – BATARYA” type=”success” width=”600px” ]8 Saate Kadar Çalışabilme[/box]

Depolanabilir enerji tablet bilgisayarlar için en önemli konulardan biri. Sony’nin bu cihazında da 5000 mAh değerinde bir Lityum iyon pil yer alıyor. Standart kullanım halinde 8 saate kadar dayanabilen pil için iyi bir not verilebilir.

[box title=”SONUÇ” type=”success” width=”600px” ]Sony Özgünlüğü ile Tercih Edilebilir Android Tablet[/box]

Tablet S, Sony’nin ilk tableti olma özelliğiyle hâlihazırda özel bir yere sahip. Bununla birlikte işlemci ve ara bellek açısından artık standart diyebileceğimiz yapıya sahip. Zira iyi bir tabletin artık en az çift çekirdekli işlemciye ve 1 GB boyutunda bir ara belleğe sahip olması gerekiyor. Tasarımıyla gerçek bir farkındalık ortaya koyan ürün, bu özelliğiyle rakiplerinden birkaç adım öne çıkıyor. Kullanılabilirliğin oldukça yukarı çıkarıldığı bu tasarım, özellikle kitap ya da doküman okumak için tablet alan kullanıcıların hemen gönlünü kazanabilir.

PlayStation sertifikasına sahip bir tablet, oyun sever tablet kullanıcıları için birkaç ay sonra harikulade oyun deneyimleri sunmayı vadediyor. Zira Sony cephesinde bu konuya özel bir ilginin bulunduğu ve devamının güçlü bir şekilde geleceğini söyleyebiliriz.

DLNA bağlantısı başta olmak üzere sahip olduğu kablosuz bağlantılarla iyi bir tablet diyebileceğimiz bu Sony tablet, Türkiye’ye ilk olarak 16 GB depolama özelliğine sahip SGPT111TR modeliyle geliyor. 1150 TL ve dolaylarında seyreden etiket fiyatıyla ne ucuz ne de pahalı diyebileceğimiz cihaza 5 Ekim itibariyle stok desteği geleceği açıklandı.

Tablet S resmî tanıtım videosu

Paylaş, arkadaşların da okusun!

Toplam 17 Yorum Var

 1. Halil Alış dedi ki:

  Öncelikle eline sağlık. Ancak bir konuda fikir danışmak istiyorum. windows işletyim sistemde çalışan programlarla çalışmak zorundayım. Ban önerebileceğin bir tablet pc var mı?
  Teşekkürler

  • Onur Şendere dedi ki:

   Merhaba. Windows işletim sistemiyle çalışan programlardan kastınızın ne olduğuna bağlı olarak cevabı değişecek bir soru sormuşsunuz. Office uygulamalarını demek istiyorsanız söz konusu doküman uzantılarını açabilen Android ve iOS uygulamaları da mevcut. Ancak Mutlaka Windows işletim sistemine sahip bir tablet arıyorsanız. ASUS’a ait Windows tabletler mevcut.

 2. Erşan dedi ki:

  Verdiğiniz bilgilere teşekkürler Sony Tableti uzun zamandır bekliyordum ve çıkar çıkmaz aldım ama aklımda büyük bir sorun var … Acaba Trkcll Vınnı mı usb 5 ile direk bağlama şansım var mı? malum evimde wireless yok 🙁 yoksa wless mi kurmalıyım … Sony Tablette eğer söz konusu olay mümkünse nasıl yapılıyor ???

 3. sirac demirkale dedi ki:

  merhaba
  onur bey ben sony tablet almak düşüncesindeyim. ama bir yanda aklımda samsung galaxy s2 side var. ben bu tableti samsunga tercih ettiğimde pişman olmayacağım demi? 2.si sony tablette usb girişi var peki wifi olan modelde türkselin yada aveanın bu jetleri yada vınn ı kulanmak mümkünmü? android işletim sistemi buna izin veriyormu?

 4. Onur Şendere dedi ki:

  Merhabalar…

  Tablet S bir Turkcell Vınn ya da Avea Jet modem ile denenmedi. Ancak teoride bu ürünlerin sorun çıkarmaması gerektiğini düşünüyorum. Satın alma işlemi sırasında bu bilgiyi doğrulatabilirsiniz. Diğer yandan aceleniz yoksa Tablet S 3G modeli birkaç ay içinde çıkacak. Samsung Galaxy S2 ile Tablet S ürününü karşılaştırmak açıkcası sağlıklı değil. Zira biri akıllı telefon biri tablet. Orta noktada buluşmak isterseniz Samsung Galaxy Note isimli büyük ekranlı ürünü tavsiye edebilirim.

 5. Gökhan Adamış dedi ki:

  Pardon birşey soracaktım bu tablet bilgisayarda photoshop programı kullanabiliyor muyuz ? En kısa zamanda haber verirseniz sevinirim çünkü almayı düşünüyorum . Şimdiden teşekkürler…

 6. yüksel dedi ki:

  slm ben tablet almak ıstıyorum fakat cok fazla anladıgım bır cıhaz deıl ama yınede almak ıst.
  sızden rıcam nacızana önereceginiz marka ne olur.
  bu konuyla ılgılı mail atarsanız cok sevınırım
  ıyı calısmalar.

 7. Utku Kara dedi ki:

  Merhaba, Sony Tablet S adlı cihazı almak için girdiğim Sony Center’dan çevremde ki insanların ve satış yapan kişilerin tavsiyesi üzerine Sony Vaio notebook alarak çıktım. Cihazdan çok memnunum ama, tabletin özelliklerini görünce çok üzülüyorum. Dizüstü bilgisayarımada 500 tl daha fazla ödeyerek pişman olmuş gibiyim. Çünkü sadece internet ve oyun amaçlı kullanıyorum. Sizin öneriniz nedir acaba? Tablet mi ? Notebook mu ?

 8. Yunus Sarp dedi ki:

  Merhaba abi bn bu tableti istiyoru fakat sim kart girişi varıdır?

 9. BMW dedi ki:

  sony tablet varken diğerlerine bakmak bile hata olur . tabiki sony

 10. ibrahim-oyuntuneli dedi ki:

  Gün geçtikçe farklı modeller çıkıyor ve seçim yapmak zorlaşıyor. Sony bu tercihler arasında sanırım ilk sıralarda.

 11. adem dedi ki:

  merhabalar ben sony sgpt111tr yi almak istiyorum ama bunda ofis uygulamalarını kullanabiliyor muyum

  • Onur Şendere dedi ki:

   Merhaba. Bu ürünü aldığınızda Google Play üzerinde yer alan ofis uygulamalarını indirip kullanabilirsiniz.

 12. birol dedi ki:

  sony tablet lerde bulunan sim kart takma yuvası cok kullanıssız -yurt dısında kart degıstırmrm gerekıyordu kırıldı -nereden temin edebilirim???

 13. rafa dedi ki:

  Bu siteyi geç keşfettiğim için yorumumu ancak şimdi yazabiliyorum..Kapsamlı bir inceleme yapmışsınız Onur bey, kullanıcılar adına teşekkür ederim.. Ben 3G’li modelini ilk çıktığı aydan beri kullanıyorum..Zaman zaman yüklü sitelere (içinde videoların olduğu vs) girdiğimde kasıyor ve kapanıyor..Resetlemek zorunda kalıyorum..Ama tarayıcısı belirttiğiniz gibi hızlı..Birkaç kez yere düşmesine ve masaya çarpmasına rağmen hiçbir arıza olmadı..Sony bu cihaz için 7 yıl Garanti vermiş..Bunu da belirteyim istedim..Tablet alacak arkadaşlara tavsiye ederim..Saygılar..

  • Onur Şendere dedi ki:

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Cihazı kullananlar ve satın almayı düşünenler için önemli bir bilgi. Teşekkürler.

Bu Yazıyı Yorumlayın


Bumerang
tablet

© 2014 Tablet.gen.tr - Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.