Gündemdeki Konular:
Türkiye'nin Tablet Geni » Android » Haber » Tüm Özellikleri İle Android 4.1 Jelly Bean

Tüm Özellikleri İle Android 4.1 Jelly Bean

Google, geleneksel hale getirdiği Google I/O Geliştiriciler Konferansı ile bu sene de Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemini tanıttı.

Bir süredir Google Android mühendislerinin üzerinde çalıştığı yeni sürüm, beklenenden erken geliyor. Başta performans olmak üzere birçok konuda yeniliklerle birlikte gelecek olan işletim sistemi, Android’i Apple iOS karşısında bir adım öne taşıyacak gibi görünüyor.

“Tereyağı Projesi” biçiminde Türkçe çevirisini yapabileceğimiz “Project Butter” çerçevesinde geliştirilen Jelly Bean, çok daha hızlı ve akıcı olma özelliği sayesinde projenin neden bu isimle anıldığını bize anlatmış oluyor.

İkonların daha çok kişiselleştirilebildiği Android 4.1 sürümü, arayüzü konusunda daha başarılı bir performans ortaya koyuyor. Ürünün bir diğer hızlanma alanı ise fotoğraf çekimi. Donanımın yeterli olması halinde önceki sürümlere göre fark edilebilir derecede hızlı fotoğraf çekebilen işletim sistemi, seri çekim performansı, çekilen fotoğrafların hızlı olarak silinmesine ya da sosyal ağlarda paylaşılmasına olanak tanıyor.

Jelly Bean sürümü, sanal klavye konusunda da daha iyi. Sesli ya da sanal klavye ile metin girmede küçük fakat oldukça etkili yenilikleri içeren ürün, sözlük desteğini geliştirmiş bir şekilde tablet bilgisayarlar üzerindeki yerini alacak. Google’ın en kuvvetli hizmeti olan arama işlevini sesli olarak ve birkaç adım öteye taşıyarak gerçekleştirebilen Android JB, arama ağını genişletmesinin yanı sıra anlık ve yakın zamanı hedef alan aramalar yapabiliyor. Mesela, favori takımınızın maç sonucunu hemen öğrenebiliyorsunuz.

Bildirimler, Android 4.1 Jelly Bean ile bambaşka bir yapıya bürünüyor. Bildirimler üzerinden, yeni bir pencere açıp ya da işlemler yapıp arama yapmaya, ya da bildirim içeriğini gerçekleştirmeye gerek kalmıyor. Bildirim ekranı üzerinden kaçırılan aramaya cevap verebilir, bir kişiye kısa mesaj atabilir ya da e-postanıza hemen cevap verebilirsiniz. Hangi uygulamaya dair bildirim alıyorsanız o uygulamaya göre bu işlevselliği genişletmek mümkün.

Google Now ve Android Beam gibi yeni bazı ifadeleri de hayatımıza kazandıran Android 4.1, Google I/O çerçevesinde tanıtılan Nexus 7 isimli Android pc ile birlikte gelebilecek. Diğer yandan Motorola XOOM tablet bilgisayar serisi de Temmuz ortasında 4.1 güncelleştirmeyesine kavuşarak bu konudaki ilk tablet olma özelliği taşıyacak.

Paylaş, arkadaşların da okusun!

Bu Yazıyı Yorumlayın


Bumerang
tablet

© 2014 Tablet.gen.tr - Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.